Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

XI Ogólnopolski Plener Malarski

Data dodania: 17 listopada 2011
Zmodyfikowano: 23 listopada 2025
Autor: Radosław Małachwiejczyk
1321525342203953_b.jpg

Kiedy otrzymałam szansę uczestnictwa w sympozjum plenerowym w Międzyrzecu, odebrałam to jako dar znaczący więcej niż „tylko” możliwość spotkania i wspólnej pracy z kolegami. Jest bowiem Międzyrzec synonimem żywego organizmu o pełnej autonomii, tworzący wartości nierozerwalne i uznawane od zawsze. Tak odbierałam opinie i komentarze w rozmowach z moją Babką Natalią Gąssowską, której korzenie tutaj się znajdują. Jej pamięć noszę w sercu, mimo że nieobecna jest na tym świecie ponad pół wieku. Pobyt w Międzyrzecu to spotkanie z duchem Miasta, z jego topografią, urbanistyką, architekturą, z całą gęstą historią zapisaną w każdej uliczce, w każdym domu i drzewostanie, w całym charakterze tego niedużego lecz ambitnego miasta. Ciekawy zarys historyczny pozostał czytelny aż do naszych dni, nie zatarły go lata przemian, trwania i walki o byt. Imponujący i odnowiony rynek, ciekawa zabudowa, pozostałości historycznych monumentów pozwalają odczytać losy i aspiracje tego uroczego i żywego organizmu, który rozwija się dzięki staraniom władz i jego mieszkańców. To miasto pięknie położone, emanuje pozytywną energią, którą czuję kiedy szukając śladów, zwiedzam poszczególne kwartały i w każdym zaułku rozpoznaję losy miasta i ludzi którzy je tworzyli i nadal budują.

Z Międzyrzeca pochodzi wiele wybitnych obywateli, wielu przebywało czasowo, tak było kiedyś i tak jest obecnie. Bogata historia spisana przez wybitnych historyków świadczy jak ważny był i jest ten malutki punkt na mapie naszego kraju. Pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę na cenną działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, a ściśle Galerii ES, dzięki której Międzyrzec stał się poważnym ośrodkiem propagującym sztuki wizualne. Odbywają się wystawy dobrego współczesnego malarstwa pod względem ekspozycyjnym zasługujące na gratulacje. Galeria zbiera obrazy do stałej kolekcji, która z czasem stanie się bardzo cenną. Brak jest bowiem czegoś tak określonego w przestrzeni miasta. A przecież już pod koniec XVIII w. książę Konstanty Czartoryski, ówczesny właściciel miasta, chwalił się pięknym zbiorem cennych dzieł. Projektowana w przyszłości stała kolekcja dostępna dla publiczności będzie kontynuacją tradycji i ważną wizytówką promocyjną. Kierownictwo Galerii dba o to, aby zbiór obrazów, których gros pochodzi z dorobku plenerów był spójny i na dobrym poziomie. Dzięki plenerom Międzyrzec staje się popularny i doceniany przez Związek Polskich Artystów Plastyków i doceniany przez sąsiadów z okolicy, którzy licznie przybywają na spotkania z artystami i dokładają starań, aby przyczynił się do splendoru Międzyrzeca, miasta ciepłego i bogatego w dobre inicjatywy oraz przyjacielską życzliwość.

Barbara Szubińska

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku. 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pracownia prof. Adama Marczyńskiego. 1981-82 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, pracownia prof. Nilsa Stenguista. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Magdalena Cybulska

Urodzona w 1977 w Warszawie. Studia na Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii pod kierunkiem prof. J.J. Cywickiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. B. Szubińskiej. Od roku 2007 asystentka na Wydziale Grafiki Warsztatowej w EAS. W 2007 udział w Warsztatach Graficznych w Centrum Graficznym F. Masereela w Kasterlee (Belgia). W 2008 udział w Programie Rezydentury Artystycznej, SVA, NY. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Zajmuje się głównie grafika i rysunkiem.

Mariusz Drzewiński

Urodzony w 1959 roku w Lublinie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana, w 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Działalność artystyczna w zakresie malarstwa i rysunku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Małgorzata Hołówka

Urodzona w 1954 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmanna. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Aneta Jaźwińska

Urodziła się w Warszawie. Studia plastyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto. Później kontynuowała je w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa Wydziału Projektowania Graficznego EAS.

Grzegorz Kalinowski

Urodzony w 1962 roku w Łodzi, studia w latach 1982-1988 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi oraz Pracowni Malarstwa prof. Juliana Narzyńskiego. Od 1989 roku pracownik dydaktyczny w ASP w Łodzi. Od 1998 roku Adiunkt ASP w Łodzi, prowadzi Pracownię Technologii Malarstwa. W Europejskiej Akademii Sztuk prowadzi Seminaria z Malarstwa i Rysunku. Od 2006 roku prezes Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizator i współorganizator wielu plenerów malarskich w kraju i zagranicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i fotografią.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się, mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim gdzie kieruje Galerią ES. Organizator Ogólnopolskich Plenerów Malarskich oraz wielu imprez plastycznych. Zajmuje się malarstwem i grafiką reklamową. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich na terenie całego kraju. W dorobku artystycznym 15 wystaw indywidualnych.

Barbara Szubińska

Urodzona w 1934 r. w Skrzynnie. Ukończyła ASP w Warszawie. Studia pod Kierunkiem S. Szczepańskiego A. Nacht-Samborskiego. Działalność twórcza od 1960 roku. W dorobku artystycznym ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jest nauczycielem akademickim. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wernisaż