Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

III Środowiskowy Plener Malarski Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki – KORYCINY

Data dodania: 7 listopada 2013
Zmodyfikowano: 23 listopada 2025
Autor: Radosław Małachwiejczyk
1383830556432694_b.jpg

Trzeci Środowiskowy Plener Malarski 2013 Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, odbył się w dniach od 20 do 27 lipca w podlaskiej wsi Koryciny (powiat siemiatycki) na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Zakątek”.

Uczestnikami tegorocznych warsztatów malarskich byli członkowie MKMS – zespołu, który zaczynał swoją przygodę ze sztuką w 2008 roku, a jego aktualny trzon tworzą osoby uczęszczające na zajęcia z malarstwa i rysunku do pracowni plastycznej MOK: Ewa Gaszewska, Danuta Grzeszyk, Elżbieta Kamasa, Mirosława Sidorczuk, Halina Paprota, Jagoda Patkowska, Zenon Jaszczuk, Klemens Leszczyński i instruktor Krzysztof Stachurski.

1383830421499770_b

Tym razem malarskich inspiracji nie szukaliśmy daleko, bowiem całą gamę artystycznych doznań oferował nam, jedyny ma Podlasiu ziołowy ogród botaniczny, będący częścią gospodarstwa. Wrażenia jakie wywierały aromaty i barwy tego magicznego miejsca niemal bezwiednie przekładały się na kolorystyczne harmonie w malowanych przez nas, przy użyciu farb akrylowych, obrazach. Również w zasięgu ręki była cała seria motywów związanych z miejscową architekturą, którą tworzą, przywiezione z najbliższej okolicy, stare, od nowa składane chaty, na przykład: mający niezwykłą historię dom z Rudki czy stary sklep żydowski z Grodziska, zaadaptowany na biuro i pracownię zielarską, lub też Ośrodek Edukacji Przyrodniczej zbudowany aż z ośmiu starych budynków. Do tego dość pokaźna menażeria – wszystkie hodowlane zwierzęta duże i małe, cierpliwie pozujące do obiektywu, ale i przykuwające uwagę malarzy. Motywów nie zabrakło także w pobliskim Ciechanowcu, gdzie udaliśmy się do skansenu w Muzeum Rolnictwa w poszukiwaniu inspiracji. Trzeci plener naszego klubu okazał się zatem nie mniej owocny niż rok temu w Mielniku, a rezultaty artystyczne naszych działań prezentujemy w „Małej Galerii” do końca roku.

Wernisaż